Szkoła średnia w USA

Program Academic Year in America współpracuje z publicznymi oraz prywatnymi szkołami średnimi w USA. Po zgłoszeniu się zainteresowanej rodziny goszczącej lokalny koordynator zgłasza kandydaturę ucznia do szkoły średniej znajdującej się w okolicy. Bywa też odwrotnie – koordynator najpierw upewnia się, czy lokalna szkoła średnia przyjmie danego ucznia, a następnie poszukuje rodziny goszczącej, która mogłaby być zainteresowana przyjęciem ucznia do siebie.

Szkoły biorące udział w programie są bardzo zróżnicowane – mają od 100 do ponad 3000 uczniów. Uczestnicy wymiany uczęszczają na wszystkie obowiązkowe zajęcia, tak samo, jak inni amerykańscy uczniowie szkoły. Mogą również uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach dodatkowych (sportowych, muzycznych lub artystycznych), o ile rodzina goszcząca ma możliwości zorganizowania transportu po zajęciach, jak również w imprezach szkolnych, na które zostaną zaproszeni przez szkołę (jak np. „prom” czy „homecoming”).

Oferty szkół amerykańskich są bardzo bogate i proponują wiele możliwości rozwijania zainteresowań i pasji. Można zapisać się do grupy cheerleaderek, zespołu muzycznego, chóru, drużyny futbolu amerykańskiego czy różnych kół naukowych – możliwości są duże, a szkoły i nauczyciele z reguły cechują się otwartością na uczniów z innych krajów.

Uczniowie stykają się z amerykańską terminologią podczas nauki biologii, matematyki, geografii czy fizyki. Nauczyciele w szkołach goszczących są najczęściej dość wyrozumiali i przygotowani do pracy z zagranicznymi uczniami – jednak warto zgłaszać od razu, jeżeli wystąpią problemy ze zrozumieniem przerabianego materiału. W miarę wolnego czasu pomocą służyć może też rodzina goszcząca!

Korzyści z wyjazdu

Nauka języka

Semestr lub rok w USA to tysiące godzin z native speakers! Już od pierwszych dni, podczas Orientation, uczniowie z różnych krajów świata muszą porozumiewać się w języku angielskim z trenerami oraz innymi uczestnikami programu. Osoba wyjeżdżająca musi znać język na poziomie co najmniej komunikatywnym, ale praktycznie u wszystkich uczestników już podczas pierwszych kilku miesięcy widać znaczną poprawę w posługiwaniu się językiem. Na naukę języka oraz ćwiczenie akcentu świetnie wpływa kontakt z rówieśnikami, rodziną goszczącą, ale przede wszystkim nauka w amerykańskiej szkole. Angielski ćwiczy się podczas nauki przedmiotów takich, jak historia, biologia, geografia czy matematyka, przez co uczeń przyswaja słownictwo akademickie, przydatne podczas późniejszych studiów czy kariery zawodowej. Ponadto, dzięki codziennemu kontaktowi z Amerykanami i konieczności załatwiania wszystkich spraw w języku angielskim, uczestnicy uczą się codziennych zwrotów, języka potocznego oraz osłuchują się z amerykańskim akcentem. Nie ma lepszej metody na naukę języka obcego niż interakcja z native speakers!

Rozwijanie zainteresowań

Amerykańska szkoła to idealne miejsce do rozwijania zainteresowań, pasji i hobby. Szkoły w USA mają szeroki wachlarz możliwości i zajęć pozalekcyjnych. Amerykanie bardzo poważnie podchodzą do angażowania dzieci w zajęcia sportowe, plastyczne i muzyczne już od najmłodszych lat. Szkoły mają więc z reguły duży wybór zajęć dodatkowych – szczególnie popularne są sporty drużynowe, tj. futbol amerykański, siatkówka, koszykówka czy tenis. W zależności od sezonu uczeń może zaangażować się w treningi wybranego sportu i brać udział w zawodach razem ze szkolną drużyną. Treningi w USA są zwykle bardzo intensywne i odbywają się kilka razy w tygodniu, co pozwala na systematyczne ćwiczenie wybranej umiejętności i przekłada się na imponujące efekty. Szkoła amerykańska jest też świetnym miejscem dla osób chcących rozwijać talent muzyczny lub plastyczny. Niemal każda szkoła w USA ma swoją własną orkiestrę, chór oraz drużynę cheerleederek – uczeń może wykorzystywać nabyte umiejętności podczas częstych imprez i uroczystości szkolnych.

Poznanie innej kultury

Podczas programu uczestnik otoczony jest przede wszystkim kulturą amerykańską – choć, jak to w Ameryce, prawie każda rodzina ma korzenie również w innych krajach i na innych kontynentach. Jednak zarówno rodzina goszcząca, jak i środowisko szkolne sprawiają, że uczestnik szybko zapoznaje się z lokalnymi zwyczajami i doświadcza amerykańskiego stylu życia.  Warto podkreślić, że nie zawsze jest to doświadczenie łatwe! Jednak spędzanie czasu w środowisku tak odmiennym od domowego ogromnie poszerza horyzonty i sprawia, że uczestnik staje się bardziej otwarty na świat, samodzielny i odpowiedzialny. Wiedza zdobyta dotychczas z literatury, podręczników czy filmów amerykańskich poszerza się o osobiste wrażenia i doświadczenia. Program skupia w większości takie rodziny goszczące, które pragną wymienić się wiedzą na temat kultury i życia w USA, a także dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kraju osoby, którą goszczą. Jest to rozwijające doświadczenie i ciekawa przygoda zarówno dla uczestnika, jak i rodziny.

Międzynarodowe przyjaźnie

Nieodłączną częścią programu są przyjaźnie międzynarodowe, które nawiązują się już w trakcie Orientation – szkolenia organizowanego podczas pierwszych dni w USA. Uczeń ma codzienną styczność z amerykańskimi przyjaciółmi ze swojej szkoły, a także innymi uczestnikami programu – uczniami z całego świata. Często w jednej lokalizacji umieszczani są uczniowie nawet z kilkunastu krajów. Pozwala to na poznanie tradycji, historii i stylu życia ludzi z wielu zakątków naszego globu.

Podróże

Program wymiany łączy się również z możliwościami podróży po USA. Zarówno rodzina goszcząca, szkoła, jak i lokalny koordynator mogą wychodzić z inicjatywą pokazywania uczniom okolicy, w której mieszkają, a nawet zabierania ich na dalsze wycieczki. Ponadto już podczas szkolenia „Orientation” odbywa się zwiedzanie Nowego Jorku.

Zdobyte doświadczenia

Wyjazd za granicę to ogromna lekcja samodzielności, wytrwałości i odpowiedzialności. Ta lekcja nie jest łatwa – jednak mieszkanie poza domem to wyjście poza strefę komfortu i nauka dorosłości, która wpływa pozytywnie na dalsze życie osobiste i zawodowe. Pobyt za granicą i radzenie sobie z nowymi wyzwaniami w odmiennym środowisku podnoszą pewność siebie, wiarę we własne możliwości oraz ćwiczą umiejętności interpersonalne.

Wyzwania

Język angielski w domu i w szkole

Uczestnik programu będzie otoczony językiem angielskim – przede wszystkim w szkole, ale również w domu, a także wśród kolegów z programu. Tak częste przebywanie z native speakers sprawi, że wróci do domu myśląc po angielsku i biegle posługując się językiem. Na początku programu wiąże się z tym jednak wiele wyzwań! Początki w USA mogą być trudne – rodziny goszczące starają się mówić do uczestników wolniej i wyraźniej niż zazwyczaj, ale nie dla wszystkich akcent amerykański jest zrozumiały już od pierwszych dni. Nie wolno się jednak poddawać – z każdym dniem komunikacja będzie łatwiejsza, a amerykańskie wyrażenia bardziej zrozumiałe.

Trudności językowe mogą pojawiać się również w szkole. Uczniowie będą stykać się z amerykańską terminologią podczas nauki wszystkich przedmiotów, w tym również ścisłych, a nie wszyscy nauczyciele będą wyrozumiali i przygotowani do pracy z zagranicznymi uczniami. Warto więc zgłaszać od razu, jeżeli wystąpią problemy ze zrozumieniem przedstawianych zagadnień, a nawet poprosić rodzinę goszczącą o konsultację przy odrabianiu trudnej pracy domowej. Nie oznacza to oczywiście, że rodzina goszcząca odrobi pracę domową za ucznia – Amerykanie są głęboko przekonani o potrzebie samodzielnego pokonywania wyzwań. Jednak chętnie podpowiedzą uczniowi i naprowadzą go na właściwe rozwiązanie.

Tęsknota za domem

Podczas programu każdy uczeń przynajmniej raz doświadcza większej tęsknoty za domem rodzinnym – tzw. „homesickness”. Początki w USA są bardzo ekscytujące i pełne nowych wyzwań, ale po kilku tygodniach, kiedy emocje osiadają, przychodzi moment refleksji i tęsknoty za rodziną i przyjaciółmi. Pamiętajmy, że są to typowe objawy! Warto powiedzieć o nich rodzinie goszczącej i lokalnemu koordynatorowi – na pewno znają sposoby na przełamanie uczucia nadmiernej tęsknoty i zaangażowanie ucznia w lokalne aktywności.

Podczas programu uczeń nie powinien spędzać zbyt dużo czasu na rozmowach i komunikacji z przyjaciółmi z Polski. Doradzamy, aby kontakt z domem odbywał się raz w tygodniu, co pozwoli na większe zaangażowanie w kontakty z rodziną goszczącą i lokalnymi przyjaciółmi. Czas programu warto wykorzystać w pełni na poznawanie języka i nowej kultury – zbyt długie rozmowy w języku ojczystym nie sprzyjają szybkiej nauce języka i zaaklimatyzowaniu się w środowisku.

Różnice kulturowe

Pobyt za granicą to bardzo cenne i ciekawe doświadczenie. Podczas programu uczestnik poznaje amerykańską kulturę, tradycje i styl życia. Niektóre amerykańskie zwyczaje mogą być zaskakujące i różnić się od przyzwyczajeń przywiezionych z rodzinnego domu. Dlatego też każdy uczeń wymiany musi cechować się dużą elastycznością, otwartością i chęcią poznawania innych kultur.

Kluczem do udanego pobytu za granicą jest otwarta komunikacja – pozwoli ona na zrozumienie przez rodzinę punktu widzenia ucznia i rozwiązywanie wątpliwości na bieżąco. Amerykanie są bardzo bezpośredni – dzięki temu chętnie głośno mówią o swoich potrzebach i tego samego oczekują od uczniów, których goszczą.

Szkoła w Polsce

Wielu uczniów zastanawia się, jak rok lub semestr szkolny spędzony w USA wpłynie na edukację w Polsce. Uczniowie decydujący się na wyjazd mają do wyboru dwa podstawowe rozwiązania, które stosowali w przeszłości absolwenci naszych programów.

Pierwszą możliwością, którą oferuje większość polskich szkół średnich, jest zaliczenie roku nieobecności w szkole w indywidualnym trybie. Jest to sytuacja, w której uczeń przy pomocy nauczyciela nadrabia kalendarz polskich lektur, wiedzę z historii Polski oraz innych przedmiotów, których nie realizował w amerykańskim High School. Uczeń ma możliwość zaliczenia tych przedmiotów po powrocie z USA, podczas wakacji poprzedzających kolejny rok szkolny. Wymaga to od ucznia dodatkowej nauki oraz zaliczenia testów i egzaminów z brakujących przedmiotów, ale dzięki temu możliwa jest kontynuacja nauki w dawnej klasie.

Drugą możliwością jest potraktowanie wyjazdu jako rocznej przerwy w nauce i kontynuowanie nauki w liceum w standardowym trybie – dołączając do klasy niższej rocznikowo. Pozwoli to na spokojne przyswojenie materiału razem z pozostałymi uczniami.

Należy pamiętać, że program nie oferuje otrzymania świadectwa ukończenia szkoły średniej w USA („graduation diploma”). Zagwarantowany jest jedynie dokument potwierdzający rok spędzony w szkole średniej w USA. Jest tak nawet wtedy, gdy uczeń uczęszcza do ostatniej klasy szkoły średniej w USA („senior class”). Wynika to z faktu, że po prostu nie poznał całego curriculum szkolnego – trudno jest więc twierdzić, że opanował materiał wszystkich klas i że jego wiedza równa jest wiedzy tych uczniów, którzy do tej szkoły uczęszczali od początku. Dlatego też przeważająca większość szkół w USA zdecydowanie odmawia wystawiania świadectwa ukończenia szkoły uczestnikom wymiany kulturowej, a wręcz uważa taką prośbę za niewłaściwą, w związku z czym AYA stoi na stanowisku, że nie należy się o to zwracać.

Bezpieczeństwo

Rodzina goszcząca

Rodziny goszczące, czyli „host families”, to ochotnicy, którzy pod wpływem odruchu serca, jak również zaciekawienia innymi kulturami, zgłosili się do programu, często dzięki zachęcie lokalnego koordynatora AYA. Mogą to być osoby związane ze środowiskiem edukacyjnym, albo też rodzice dzieci uczęszczających do szkoły średniej, którzy chcą zapoznać je z innym językiem czy kulturą. Niekiedy są to osoby, które same kiedyś uczestniczyły w podobnych programach i chciałyby teraz spełnić rolę rodziny goszczącej.

Najważniejszy jest jednak fakt, że rodziny te przyjmują naszych uczniów ochotniczo – bez wynagrodzenia finansowego ani żadnych innych form zapłaty.  Na własną prośbę będą więc gościć naszego ucznia w swoim domu, żywić go, pomagać mu w codziennych trudach życia i szkoły, wozić na zajęcia i zapewniać inne atrakcje, jeśli znajdą na to czas. Przez cały semestr – albo cały rok!

Naszym zdaniem należy to docenić. Nie każdy zgodziłby się na coś takiego. Rodziny te naprawdę chcą podarować komuś obcemu cząstkę siebie – swój dom, swój czas i to, co posiadają. Trzeba umieć okazać im wdzięczność.

Rodziny goszczące przechodzą przez proces weryfikacyjny, ponieważ powinny spełniać szereg wymagań programowych, w tym zapewnić uczniowi warunki do nauki, pokój (własny lub dzielony z nastolatkiem tej samej płci), dostęp do łazienki, wyżywienie oraz dojazd do szkoły na zajęcia i powrót z nich (o ile nie jest dostępny lokalny transport lub autobus szkolny).

Każda „host family” bierze udział w serii spotkań z lokalnym koordynatorem, w których uczestniczą wszyscy członkowie rodziny. Przeprowadzany jest z nimi wywiad opisywany później w raporcie. Dodatkowo, rodzina dostarcza referencje od osób, które mogą potwierdzić ich wiarygodność i dopasowanie do idei programu.

Pracownicy fundacji dokonują wyboru rodzin z uwzględnieniem ich zainteresowania międzynarodową wymianą edukacyjną oraz możliwości zapewnienia bezpiecznego środowiska dla ucznia wymiany. Nie muszą to być jednak (i najczęściej nie są) rodziny zamożne – może więc się zdarzyć, że warunki zamieszkania nie będą na tak wysokim poziomie, jaki uczeń miał we własnym domu. Rodziny goszczące mogą mieć inne poczucie estetyki, inne standardy porządku w domu i odmienne zapatrywania na sposób odżywiania, styl życia i komunikacji z ludźmi. Będzie to środowisko bezpieczne – ale inne, wymagające od ucznia akceptacji tej inności i dostosowania się do niej.

Rodziny AYA to:

  • Rodziny z dziećmi
  • Pary (na emeryturze, nieformalne, małżeństwa)
  • Osoby, które mieszkają same (jednak w tym przypadku to uczeń oraz jego rodzice decydują, czy chcieliby zostać przydzieleni do osoby samotnej)
  • Rodziny nietradycyjne

Fundacja AIFS nie dyskryminuje z uwagi na rasę, narodowość, kolor skóry, religię, wiek, płeć, stan cywilny, pochodzenie, orientację seksualną ani nie akceptuje żadnej innej dyskryminacji zakazanej przez prawo. Jest więc bardzo ważne, aby zarówno uczeń jak i jego naturalni rodzice byli w pełni świadomi tej kluczowej zasady, ponieważ bezwzględne jej przestrzeganie jest warunkiem udziału ucznia w programie.

Lokalny koordynator

Każdy uczeń AYA zostaje przypisany pod opiekę jednego z lokalnych koordynatorów AYA. Poza rodziną goszczącą jest on dla uczestnika osobą pierwszego kontaktu w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wyzwań czy problemów.

Podczas całego przebiegu programu opiekun ma osobisty, regularny kontakt z uczniem, rodziną goszczącą oraz szkołą. Ponadto zobowiązany jest on do monitorowania postępów w nauce i relacji z rodziną oraz rówieśnikami.

Lokalnymi koordynatorami są najczęściej osoby, które same w poprzednich latach miały styczność z programami wymiany kulturalnej. Wielu koordynatorów samodzielnie gościło u siebie uczniów, występując w roli rodzin goszczących. Zdarza się też tak, że koordynatorami zostają byli uczniowie wymiany, którzy mieszkają obecnie w USA, ale wiele lat temu osobiście brali udział w programie i rozumieją jego ideę od podszewki.

Całodobowe wsparcie biura w USA

O bezpieczeństwo ucznia wymiany dba wiele osób. Uczeń oraz jego rodzice mają stały dostęp do całodobowej linii telefonicznej w USA. Jest to telefon alarmowy, obsługiwany przez pracowników głównej siedziby AYA – przydatny szczególnie w sytuacjach wymagających nagłej reakcji, które wystąpiły poza godzinami pracy biura.

Główna siedziba AYA w Stanach Zjednoczonych znajduje się w miejscowości Stamford k. Nowego Jorku (stan Connecticut). Program zatrudnia wielu doświadczonych pracowników, posiadających wieloletnie doświadczenie w organizowaniu i nadzorowaniu programów wymiany międzykulturowej.

Polskim uczniom podczas procesu rekrutacji służy biuro AYA w Warszawie, otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Biuro to jest w kontakcie z centralą w USA i służy dodatkową pomocą w przypadkach wymagających interwencji .

Ubezpieczenie medyczne

Każda osoba biorąca udział w programie jest objęta ubezpieczeniem medycznym CareMed GOLD. Oferowany przez nas pakiet pokrywa koszty leczenia w przypadku chorób, wypadków i innych problemów medycznych, które wystąpią w USA – zgodnie z warunkami ubezpieczenia, które wysyłane są uczestnikowi i jego rodzicom do zapoznania się przed podpisaniem umowy uczestnictwa.

Pierwsze dni w USA

Przygoda w USA rozpoczyna się od 4-dniowego szkolenia „Orientation”, które odbywa się niedaleko Nowego Jorku. Uczniowie odbierani są z lotniska przez przedstawicieli fundacji, a następnie, razem z uczestnikami programu z innych krajów udają się do hotelu Hilton, w którym odbywa się szkolenie. Orientation prowadzone jest przez grupę wykwalifikowanych trenerów, którzy pomagają uczestnikom postawić pierwsze kroki w USA i przygotować się do życia w amerykańskiej społeczności. W trakcie szkolenia odbywają się też dwie wycieczki z przewodnikiem do centrum Nowego Jorku, podczas których uczestnicy programu zobaczą najważniejsze atrakcje turystyczne miasta. W każdym szkoleniu bierze udział 100-200 uczniów z całego świata, co jest niezwykłą okazją do zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Uczestnictwo w Orientation jest rekomendowane wszystkim osobom biorącym udział w programie – ma ono na celu przede wszystkim przekazanie najważniejszych informacji dotyczących bezpiecznego pobytu w USA.

Po zakończonym szkoleniu uczniowie odprowadzani są na lotnisko, aby udać się do miejsc docelowych, a tam odbierani są przez lokalnych koordynatorów i rodziny goszczące.

Szkolenie nie jest obowiązkowe – jest opcją dla chętnych i jego całkowity koszt wynosi 900 USD. Zachęcamy, aby każdy uczestnik biorący udział w programie udał się na Orientation, jeżeli istnieje taka możlwiość – pozwoli to na dużo lepsze zaaklimatyzowanie się w USA, a także osobiste poznanie przedstawicieli naszego amerykańskiego biura.

Zapisz się na spotkanie informacyjne

Weź udział w spotkaniu informacyjnym i dowiedz się więcej na temat programu Academic Year in America! Nasze spotkania prowadzone są przez byłych uczestników programów organizowanych przez American Institute For Foreign Study. Nasz konsultant opowie Ci o zasadach programu, wymaganiach, procedurze aplikacyjnej, naszych rodzinach goszczących oraz przygodzie, jaka czeka Cię w USA!

Spotkanie jest całkowicie bezpłatne oraz do niczego Cię nie zobowiązuje. Jest ono świetną okazją, aby przekonać się czy program Academic Year in America to dobry wybór dla Ciebie!

Zapraszamy przyszłych uczestników oraz rodziców/opiekunów.

Zapisz się